جستجو
8.چرا باید فرش با مبلمان خونه ست باشد

فهرست مطالب

چرا باید فرش با مبلمان خونه ست باشد؟

تاریخ انتشار: 1401/05/29
زمان مطالعه: 13 دقیقه
منبع: مجله دکوراسیون داخلی
ست کردن فرش با مبلمان

فهرست مطالب

خرید مبلمان و فرش همواره یکی از چالش‌های خانم‌های خانه دار بوده است. به طور کلی طراحی دکوراسیون داخلی خانه کاری دشوار است و در بسیاری از مواقع افراد را گمراه می‌کند. زمانی که یک فرد می‌خواهد مبل و فرش مورد نیاز خود را انتخاب کند با تعداد زیادی از انواع مختلف این محصولات روبه‌رو می‌شود که دارای تنوع رنگی بسیار زیادی هستند. انتخاب بهترین نوع آن‌ها و ست کردن فرش، مبل و دیگر اجزای منزل بسیار گیج کننده خواهد بود. ما در این مقاله به بررسی این موضوعات پرداخته‌ایم تا شما به اهمیت این موضوع که چرا باید فرش با مبلمان خانه ست باشد پی ببرید و هنگام خرید مبلمان و یا فرش راحت‌تر باشید.

علت ست کردن فرش با مبلمان

شاید این سؤال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که چرا باید در هنگام خرید مبلمان دقت داشته باشیم تا مبل‌هایی را انتخاب کنیم که با فرش ست باشند؟

هیچ محصولی مطابق با انتخاب شما یافت نشد.

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که دکوراسیون داخلی منزل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همان گونه که می‌دانید فرش و مبلمان هم جزئی از  وسایل دکوراسیون منزل هستند به همین دلیل باید در خرید آن‌ها نهایت دقت را به کار گیرید.

اگر مبلمان و فرش‌های شما ست نباشند منزل شما نمایی جذاب نخواهد داشت و دکوراسیون آن را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد. عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند در دکوراسیون داخلی منازل به آن‌ها توجه کرد.

یکی از این عوامل رنگ است که باید رنگ‌های مناسب را با هم ست کنید تا منزل شما نمایی زیباتر داشته باشد. در ادامه مطلب به نکات مهمی اشاره می‌کنیم تا بتوانید بهترین مبلمان و فرش را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ یکسان برای فرش و مبل

بسیاری از مردم فرش‌ها و مبل‌های یک رنگ را خریداری می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها فضایی ساده داشته باشند. به‌ عنوان‌ مثال اگر شما برای خرید مبلمان رنگ طوسی را انتخاب کرده‌اید می‌توانید فرش‌های خود را هم به همان رنگ خریداری نمایید. البته این رنگ بندی می‌تواند تفاوت‌های جزئی با هم داشته باشند. به‌ عنوان مثال اگر رنگ مبل‌ها طوسی است می‌توانید قالی‌های تیره‌تر یا کمی روشن‌تر را انتخاب کنید.

زمانی که شما رنگ‌های همسان را انتخاب کردید می‌توانید سایر وسایل به مانند مجسمه‌ها و یا آباژور را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که با رنگ طوسی تضاد داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود تا دکوراسیون منزل شما تنوع داشته باشد. ما به رنگ طوسی اشاره کردیم. شما باید بدانید که طوسی جز زنگ‌های خنثی به حساب می‌آید در دسته‌های تیره، روشن و دودی وجود دارد.

این رنگ با اکثر رنگ‌ها می‌تواند یک ترکیب رنگی بسیار زیبا را تشکیل دهد. در زیر برای شما بیان می‌کنیم که این رنگ را با چه رنگ‌هایی می‌توانید ترکیب نمایید:
• اگر در خرید مبلمان رنگ طوسی را انتخاب کرده‌اید می‌توانید فرش‌های خود را به رنگ کرم انتخاب نمایید. رنگ طوسی جز رنگ‌های سرد به شمار می‌رود و می‌توان با استفاده از رنگ کرم که جز رنگ‌های گرم محسوب می‌شود این سرما را متعادل‌تر کرد و یک ترکیب خوب را ایجاد کرد. ترکیب کردن این دو رنگ مزایای بیشتری هم دارد. این دو رنگ باعث می‌شوند تا فضای درونی منزل روشن‌تر باشد. شما می‌توانید از طرح‌های شلوغ و یا ساده استفاده کنید و زیبایی را منزل خود بدهید. فرش‌های کرمی باعث می‌شوند تا فضای داخلی منزل شما بزرگ‌تر نشان دهد. اگر قصد دارید تا نمایی پرانرژی‌تر به دکوراسیون منزل خود دهید می‌توانید از فرش‌های کرمی طرح دار استفاده کنمید.

 

• یکی دیگر از رنگ‌هایی که می‌توان آن را با مبل طوسی ست کرد رنگ سفید است. رنگ سفید در ترکیب با رنگ طوسی باعث می‌شود تا فضا دلنشین‌تر باشد. اگر در هنگام خرید مبلمان رنگ طوسی را انتخاب کرده‌اید می‌توانید فرش‌های سفید طرح دار و یا ساده را هم بخرید و آن‌ها را با این مبلمان ست کنید. اگر مبل شما به رنگ طوسی روشن است می‌توانید از رنگ‌های روشن برای فرش خود استفاده کند. اگر مبل دارای رنگ طوسی تیره می‌باشد باید از رنگ‌های دیگری استفاده کنید.

• اگر می‌خواهید تا نمایی لوکس برای منزل خود ایجاد کنید می‌توانید مبل طوسی را با فرش‌های سرمه‌ای ست کنید. البته می‌توانید کارهای دیگری هم انجام دهید تا نمای منزل شما جذاب‌تر شود. شما می‌توانید یکی از دیوارها را به رنگ طوسی تغییر دهید. البته می‌توانید این دیوار را ترکیبی از رنگ‌های سرمه‌ای و طوسی تغییر دهید.

رنگ‌های متفاوت برای فرش و مبل

برای زیباتر شدن فضای داخلی و دکوراسیون منزل می‌توانید رنگ‌های متفاوت را انتخاب کنید. برای این کار شما باید بدانید که کدام رنگ‌ها در کنار هم نمای زیباتری به منزل شما خواهند داد. رنگ‌ها دارای مفاهیم گوناگونی هستند که باید آن‌ها را بشناسید تا بتوانید به خوبی از آن‌ها استفاده کنید.
اگر بخواهیم برای این موضوع مثال بزنیم می‌توانید بگوییم رنگ کرم دارای انرژی است و شادی را به محیط القا خواهد کرد. به ‌عنوان مثال می‌توان گفت که رنگ‌هایی به مانند قهوه‌ای، سفید، سیاه و … خنثی هستند و می‌توانید آن‌ها را با رنگ‌های بسیار زیادی ست کنید.
در ادامه بیان می‌کنیم که شما می‌توانید در هنگام خرید مبلمان و قالی از چه رنگ‌هایی استفاده کنید:

• اگر در خرید مبلمان رنگ کرم را انتخاب کرده‌اید می‌توانید کوسن‌های نارنجی را انتخاب کنید. این رنگ کمی تواند جلوه زیبایی به نمای منزل شما بدهد. اگر بتوانید فرش‌های نارنجی هم تهیه کنید یک ترکیب رنگ بسیار زیبا به وجود خواهد آمد. اگر فرش‌های شما به رنگ طوسی هستند می‌توانید از رنگ‌های سرخابی و یا صورتی برای مبل‌های خود استفاده کنید.

• یکی دیگر از رنگ‌هایی که می‌توانید در هنگام خرید مبلمان در نظر داشته باشید استفاده از رنگ کالباسی است. برای ست کردن رنگ کالباسی با یک رنگ خوب می‌توانید از فرش‌های با رنگ خاکستری استفاده کنید.

• بسیاری از مردم رنگ نسکافه‌ای را دوست دارند و معمولاً مبل‌های خود را با این رنگ انتخاب می‌کنند. اگر مبل‌های راحتی نسکافه‌ای دارید می‌توانید در خانه خود برای ست کردن از فرش‌های ساده که دارای ترکیباتی از از رنگ‌های تیره هستند استفاده کنید. شما می‌توانید کوسن‌های خود را با رنگ فرش‌ها ست کنید تا یک نمای زیبا را به خانه خود داده باشید.

• رنگ سبز از جمله رنگ‌هایی است که حس نشاط و شادابی را به ارمغان می‌آورد. در هنگام خرید مبلمان برای خانه و یا محل کار خود می‌توانید مبل‌هایی به این رنگ را انتخاب نمایید. شما می‌توانید این رنگ را با رنگ زرد ست کنید تا زیبایی‌تان چندین برابر شود. اگر مبل‌های شما سبز هستند می‌توانید فرش‌های زرد را انتخاب کنید تا یک ترکیب زیبا داشته باشند. البته باید بدانید که می‌توانید این رنگ را با رنگ‌های دیگری هم ست کنید. این موضوع بستگی به سلیقه و علاقه خود شما دارد.

• یکی دیگر از رنگ‌هایی که در هنگام خرید مبلمان با آن روبه‌رو هستیم رنگ فیروزه‌ای است. اگر مبل‌های شما فیروزه‌ای هستند می‌توانید برای ست کردن از فرش‌هایی با رنگ‌های روشن استفاده کنید. برای این کار می‌توانید فرش‌های کرمی و آبی روشن را انتخاب کنید. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌ای به فرش‌های روشن ندارید می‌توانید قالی سرمه‌ای را انتخاب کنید و آن را با مبل‌های فیروزه‌ای خود ست کنید.

انتخاب فرش‌های چند رنگ

فرش‌های چند رنگ محصولاتی هستند که در الیاف آن‌ها از رنگ‌های مختلفی استفاده شده است. اگر قصد دارید تا ابتدا فرش‌های خود را خریداری کنید می‌توانید این نوع از محصولات را انتخاب کنید. به دلیل آن که در ترکیب الیاف این محصولات از رنگ‌های مختلفی استفاده شده است شما باید رنگ مبلمان خود را با یکی از رنگ‌های موجود در فرش ست کنید تا نمای جذاب‌تری داشته باشد.
یکی از مهم‌ترین خصوصیات فرش‌های چند رنگ این است که می‌توان آنها را با مبلمان مختلف به ‌راحتی ست کرد.

ست کردن سبک مبلمان و فرش‌ها

همان گونه که می‌دانید مبل‌ها در سبک‌ها و مدل‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. درهنگام خرید مبلمان باید مبلی را خرید کنید که سبک و مدل آن با فرش‌های شما سازگار باشد. ما مبلمانی در سبک‌های سلطنتی، راحتی، رسمی و … داریم که می‌توانید برای آن‌ها از فرش‌های مختلفی استفاده کنید.
اگر از مبل‌هایی استفاده می‌کنید که رسمی هستند حتی ‌الامکان از فرش‌هایی استفاده کنید که دارای سبک ایرانی و سنتی هستند. به طور معمول فرش‌های ایرانی و سنتی با مبلمان سلطنتی به خوبی ست می‌شوند و نمای بسیار زیبایی را ایجاد می‌کنند. اگر از مبل‌های راحتی استفاده می‌کنید از فرش‌های مدرن‌ استفاده کنید تا به خوبی با هم ست شوند.

ست کردن مبل با فرش شلوغ

بسیاری از افراد فرش‌های شلوغ و پر از نقش و نگار را دوست دارند و از آن‌ها در منزل خود استفاده می‌کنند. این افراد بهتر است خرید مبلمان ساده را در دستور کار خود قرار دهند. بهتر است این افراد برای ست کردن با فرش‌های پر نقش و نگار از مبلمان تک رنگ استفاده کنند. رنگ مبلمان را به گونه‌ای انتخاب کنید که با پس زمینه فرش تناسب داشته باشد. ست کردن این دو مورد با هم می‌تواند زیبایی آن‌ها را در کنار هم بیشتر کند.
اگر فرشی را انتخاب کرده‌اید که دارای نقش‌های زیادی است و دو رنگ دارد سعی کنید پارچه‌های رو مبلی را انتخاب کنید که دارای طرح‌های ساده هستند. این تضادها باعث خواهند شد تا زیبایی آن‌ها بسیار بیشتر شود.

توجه به طرح و نوع پارچه مبل

حتماً در هنگام ست کردن فرش با مبل‌ها توجه کافی به نوع پارچه مبل و طرح آن داشته باشید. اگر مبل شما دارای طرح ساده‌ای است می‌توان از یک موکت ساده و یا فرش ساده‌ای استفاده کرد. علاوه بر این می‌توانید در هنگام خرید مبلمان سده فرش‌های پر نقش و شلوغ را خریداری نمایید.
در طراحی دکوراسیون جدید می‌توان فرش‌ها و مبل‌های با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف را انتخاب کرد. علاوه بر این می‌توان مبل و فرش‌ها را با رنگ‌های یک شکل هم انتخاب کرد. این موضوع باعث می‌شود تا شما هیچ‌گونه محدودیتی برای جذاب‌تر کردن منزل خود نداشته باشید.

هیچ محصولی مطابق با انتخاب شما یافت نشد.

به‌عنوان‌مثال می‌توان بیان کرد موکت‌هایی که دارای بافت‌های هندسی هستند به خوبی با مبل‌هایی که دارای طرح‌های حصیری هستند وفق پیدا می‌کنند و بسیار جذاب می‌شوند. البته در نظر داشته باشید که باید پاف مناسب برای مبل‌های خود در نظر بگیرید. شما می‌توانید پاف‌هایی را انتخاب کنید که متضاد با فرش شما باشند. اگر ابتدا مبل را خریداری کرده‌اید طرح پاف‌ها می‌تواند شما را به خوبی راهنمایی کند تا بتوانید یک فرش با رنگ و طرح متضاد با آن را خریداری کنید. اگر پاف‌های شما طرح دار هستند می‌توانید فرش دستبافت و موکت ساده را انتخاب کنید. اگر پاف‌های شما ساده هستند می‌توانید فرش و مبلمان طرح دار را انتخاب کنید.

ابتدا مبل را انتخاب کنید

یکی از مهم‌ترین سؤال‌هایی که همواره با آن روبه‌رو هستیم این است که کدام یک از آن‌ها را باید ابتدا خریداری کنیم؟
در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بهتر است در ابتدا مبل خود را خریداری کنید. یکی از مهم‌ترین دلایل این کار این است که در کشور ما طرح‌های مختلفی از فرش‌های بسیار زیبای ایرانی وجود دارند که شما می‌توانید متناسب با مبل و سلیقه خود هر کدام از آن‌ها را خریداری نمایید. در کشور ما مبل‌های بسیار زیبای زیادی هم وجود دارد اما آن چه که واضح است این است که انتخاب فرش متناسب با مبل بسیار راحت‌تر از انتخاب مبل متناسب با فرش است.
البته باید این موضوع را هم بیان کنیم که اگر فرش خود را خریداری کرده‌اید به هیچ وجه نباید نگرانی به خود راه دهید. شما می‌توانید با بهره گیری از موارد بالا و یا با توجه به سلیقه خودتان طرح‌های بسیار زیبا را در خانه‌های خود ایجاد کنید.

جمع بندی

در زمان خرید مبلمان و فرش بهتر است محصولاتی را انتخاب کنید که مناسب با فضای خانه شما باشد. اگر خانه کوچکی دارید سعی کنید از مبلمان و فرش‌های کوچک‌تر استفاده کنید و اگر خانه بزرگ‌تری دارید می‌توانید از مبلمان و فرش‌های بزرگ‌تری در آن استفاده کنید. اگر منزل شما کوچک است سعی کنید از فرش‌های شلوغ و مبل‌های بزرگ استفاده کنید. این موضوع باعث می‌شود تا فضای خانه را کوچک‌تر نمایش دهند.
ما تمامی این نکات را برای شما بیان کردیم تا شما در زمان خرید مبلمان بتوانید یک انتخاب خوب داشته باشید. البته باید بدانید که رعایت کردن این نکات الزامی نیست و شما می‌توانید بر اساس سلیقه خودتان رنگ‌ها و طرح‌های دلخواه خود را انتخاب نمایید. به یاد داشته باشید بهترین راه برای انتخاب مبلمان و فرش و بهترین ایده‌ها برای ست کردن آن‌ها نظر و سلیقه شخصی شما خواهد بود. برای انتخاب بهتر می‌توانید با طراحان دکوراسیون هم مشورت کنید تا بتوانید یک انتخاب خوب داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر می توانید بر روی میز تلویزیون مناسب دکور منزل شما کدام مدل است؟ کلیک کنید.

واحد تحقیق و توسعه مبلمان ایبلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با مشاوره تخصصی خرید کنید
🎉 جشنواره تخفیف 🎉

برای اطلاع از آفرهای ویژه ایبلو شماره تماس خود را وارد کنید

از 5 تا 11 دی ماه