جستجو
به طور کلی می‌توان گفت مبل نوعی وسیله خانگی، عمومی و اداری است که در نشستن و کارکردن کاربرد دارد. این وسیله با هدف نشستن یک نفر یا بیش‌تر، تهیه و تولید می‌شود و برای لمیدن و خواباندن دست، بازو و کمر کاملاً مناسب است. در حال حاضر به طور معمول ساختار انواع مبل چوبی یا فلزی است و در نهایت یک روکش از جنس پارچه، چرم یا ترکیب آن‌ها مبل را می‌پوشاند
مبل راحتی بخریم یا مبل استیل؟.4

فهرست مطالب

برای منزل شما مبل راحتی مناسب است یا استیل؟

تاریخ انتشار: 1401/04/26
زمان مطالعه: 13 دقیقه
منبع: مجله دکوراسیون داخلی
خرید مبل استیل یا راحتی

فهرست مطالب

در سال‌های اخیر افراد علاقه و توجه بسیار زیادی به چیدمان پیدا کرده‌اند و در تلاش هستند که در خانه‌های خود از بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات استفاده کنند تا درنهایت یک چیدمان زیبا و چشمگیر داشته باشند. مبلمان یکی از اصلی‌ترین چیدمان هر خانه و منزل بوده که امروزه به دو شکل مبل راحتی و استیل مشاهده می‌شود. در ادامه قصد داریم به بررسی پاسخ مبل استیل برای منزل شما مناسب است یا مبل راحتی؟ بپردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.


راهنمای خرید مبل

مبل چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت مبل نوعی وسیله خانگی، عمومی و اداری است که در نشستن و کارکردن کاربرد دارد. این وسیله با هدف نشستن یک نفر یا بیش‌تر، تهیه و تولید می‌شود و برای لمیدن و خواباندن دست، بازو و کمر کاملاً مناسب است. در حال حاضر به طور معمول ساختار انواع مبل چوبی یا فلزی است و در نهایت یک روکش از جنس پارچه، چرم یا ترکیب آن‌ها مبل را می‌پوشاند. لازم به ذکر است که مبل‌ها در اتاق‌های نشیمن، اتاق مخصوص تلویزیون، اتاق ناهارخوری، اتاق استراحت و… قرار می‌گیرند.

دسته بندی مبل

مبل‌ها و انواع مختلف وسایل چیدمان با توجه به جنس، متریال، ظاهر و… به انواع بسیاری تقسیم می‌شوند. در رایج‌ترین این دسته‌بندی‌ها مبل‌ها را به دو نوع مبل استیل و مبل راحتی تقسیم می‌کنند که در ادامه به بررسی دقیق هر یک می‌پردازیم.

مبل راحتی چیست؟

مبل راحتی از پرکاربردترین و پرفروش‌ترین انواع مبل است که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و در قالب‌های دو نفره، سه نفره یا یک نفره طراحی و تولید می‌شود. برای آنکه مبل‌های راحتی را بهتر بشناسید دقت داشته باشید که در بدنه این نوع مبل هیچ چوبی دیده نمی‌شود و دارای پایه‌های کوتاه و دسته‌های پهن هستند. همچنین این نوع مبلمان اندازه تقریباً کوچکی نیز دارند.
لازم به ذکر است که مبلمان راحتی نسبت به مبلمان کلاسیک قیمت کم‌تر و مناسب‌تری دارد. البته قیمت این نوع مبل تا حد بسیار زیادی به متریال بکاررفته بستگی دارد. چراکه بدنه اصلی مبل می‌تواند از چوب‌های مختلف باشد که هریک از آن‌ها ویژگی‌ خاصی دارد. امروزه پارچه‌ای که سراسر مبل‌های راحتی را می‌پوشاند جنس‌های مختلفی دارد که هریک از آن‌ها دارای مزایا و معایب خاصی است.
بطورکلی می‌توان گفت که مبل راحتی نوعی مبلراست که تمام آن چرم یا پارچه مبلی است و هیچ تلفیق متریالی در آن دیده نمی‌شود.
درنهایت به این نکته توجه داشته باشید که مبل‌های راحتی با ظاهر ساده و چشمگیر خود، کارایی فوق‌العاده و راحتی بسیار بالایی که دارند طرفداران بسیار زیادی دارند و تقریباً در هر خانه‌ای مشاهده می‌شوند.

ویژگی مبل‌های راحتی

پیش از هرچیزی دقت داشته باشید که دلیل اصلی نامیدن مبل‌های راحتی ویژگی‌های آن‌ها است‌. مبل‌های راحتی نسبت به دیگر مبل‌ها دارای نشیمن بسیار راحت‌تر و ارتفاع کم‌تری هستند. به این ترتیب می‌توان گفت که نشستن بر روی مبل‌های راحتی بسیار آسان است و با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شوید.
از دیگر ویژگی‌های مبل‌های راحتی می‌توان به دسته‌های پهن و بالشتی که از جنس خود مبل است اشاره کرد. درنهایت دقت داشته باشید که در نگاه اول بیش‌ترین چیزی که از مبل راحتی مشخص است تنها پارچه است.

دسته بندی مبل راحتی

مبل‌های راحتی همانند دیگر محصولات انواع مختلف و بسیاری دارند. هریک از این مبل‌ها با توجه به نیاز افراد طراحی و تولید شده‌اند.
از مهم‌ترین انواع مبل راحتی می‌توان به کاناپه، لاوست، فوتون، مبل‌های تخت‌خواب‌شو، مبل‌های ال شکل، مبل‌های مدرن، مبل‌های فانتزی و… اشاره کرد.
لازم به ذکر است که هریک از مبل‌های ذکرشده برای منظور و هدف خاصی طراحی و تولید شده‌اند. به همین خاطر افراد با توجه به سلیقه و نیاز خود و با در نظر داشتن دکوراسیون یا سبک کلی منزل خود می‌توانند بهترین نوع مبل را انتخاب و درنهایت خریداری نمایید.


کاناپه سه نفره


خرید کاناپه از ایبلو

هیچ محصولی مطابق با انتخاب شما یافت نشد.

کاناپه

پیش از هرچیزی دقت داشته باشید که کاناپه جزو ست‌های مبلمان به شمار می‌آید اما اگر تمایل داشته باشید از کاناپه‌های تکی در قسمت‌های مختلف منزل خود می‌توانید استفاده کنید یا اینکه از قالب‌های دو یا سه نفره کاناپه‌های موجود در بازار بهره گیرید.
کاناپه نوعی مبل با شباهت بسیار زیاد به تخت است. این نوع مبل کارایی‌های تخت را تا حدود بسیاری برای هریک از ما فراهم می‌آورد.
لازم به ذکر است که در حال حاضر کاناپه از متریال‌های مختلف نظیر؛ چرم، مخمل، پارچه و… تهیه و تولید می‌شود.

لاوست

لاوست یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین انواع مبل‌های راحتی است که در قالب دو نفره تهیه و تولید می‌شود و فضای نسبتاً کمی از محیط را اشغال می‌کند، به همین خاطر افراد در هنگام استفاده از این نوع مبل فاصله بسیار کمی از هم دارند.
جالب است بدانید که به این نوع مبل‌های راحتی محل نشستن با عشق می‌گویند. همچنین دقت داشته باشید که دلیل اصلی نامگذاری لاوست بر روی آن فاصله کم افراد در هنگام نشستن است.
مبل‌های راحتی لاوست یکی از بهترین و مناسب‌ترین انتخاب‌ها جهت قراردادن مقابل تلویزیون با هدف تماشای تلویزیون هستند.

فوتون یا مبل‌های راحتی تختخواب‌شو

همانطور که می‌دانید امروزه بیش‌تر خانه‌ها متراژ بسیار پایینی دارند، به همین خاطر افراد سعی می‌کنند با انتخاب و خرید یک وسیله از آن چندین استفاده ببرند یا به اصطلاح با یک تیر چند نشان بزنند. برای آنکه این گزاره را بهتر درک کنید دقت داشته باشید که افراد زمانی که یک مبلمان انتخاب می‌کنند و آن را در محیط منزل خود قرار می‌دهند توقع دارند که در مواقع نیاز این مبل به راحتی تغییر شکل دهد و تبدیل به یک تختخواب شود. دقت داشته باشید که به این صورت می‌توان در استفاده از فضای منزل و بودجه به خوبی صرفه‌جویی کرد.

مبل‌های راحتی ال شکل

مبل‌های راحتی ال شکل با هندسه‌ای که دارند به راحتی در کوچک‌ترین محیط‌ها جا می‌گیرند و شما با مشکلی مواجه نخواهید شد. با استفاده از این نوع مبل‌ها دیگر هیچ فضای پرتی در محیط منزل وجود نخواهد داشت و شما می‌توانید تقریباً از تمام فضا استفاده کنید.

مبل‌های مدرن

مبلمان مدرن یکی از محبوب‌ترین انواع مبلمان هستند که طراحی و تولید آن‌ها از اواخر قرن نوزدهم تا به امروز شروع شده است.
از مهم‌ترین ویژگی‌های مبل‌های مدرن می‌توان به سادگی، خطوط صاف، عدم کاربرد تزئینات اضافی و… می‌توان اشاره کرد.
شایان ذکر است که مبلمان مدرن تنها با موادی ساخته می‌شوند که در دوران مدرن تولید شده‌اند. از معروف‌ترین و محبوب‌ترین این مواد می‌توان به پلاستیک، فایبرگلاس، تخته چند لایی و… اشاره کرد.

مبل‌های فانتزی

زمانی که یک مبل فانتزی می‌بینید اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند طرح و مدل ساخت آن است، چرا که در اغلب موارد شبیه آن مبل را تاکنون جایی ندیده‌اید.
همانطور که می‌دانید سبک مبلمان فانتزی با مبلمان‌های معمولی و روتین کاملاً متفاوت است اما در مراحل ساخت و تولید آن‌ها نیز اصول و قواعد خاصی رعایت می‌شود.
در مبلمان‌های سبک فانتزی بطور معمول از رنگ‌های شاد و زنده استفاده می‌شود و رنگ‌های این نوع مبل در موارد محدودی خنثی است.


مشاهده محصولات ایبلو

مبل استیل چیست؟

مبل سلطنتی یا همان مبل استیل از دیگر انواع مبل است که ظاهر شیک و بسیار جذابی دارد. جالب است بدانید که در تهیه و تولید مبلمان استیل برخلاف نام آن از هیچ فلز استیلی استفاده نمی‌شود. این نوع مبل ابعاد بزرگ‌ و فضای زیادی نیاز دارد، به همین خاطر پیشنهاد ما به شما این است که اگر متراژ منزل شما بالا است از مبل‌های استیل استفاده نمایید.

ویژگی‌های مبل استیل

مبلمان استیل یا سلطنتی ظاهر باشکوه و بسیار سلطنتی دارند و بطور معمول در فضاهای رسمی بکار برده می‌شوند.
در حال حاضر ست‌های مبلمان استیل به صورت ۹ نفره طراحی و عرضه می‌شوند. دقت داشته باشید که این ست همراه خود دو صندلی میزبان نیز دارد.
همانطور که گفتیم مبل استیل یکی از محبوب‌ترین مبل ها ست، به همین خاطر شما هر نوع مبل استیل که خریداری نمایید به سادگی می‌توانید میز ناهارخوری آن را انتخاب و خریداری نمایید.
در ادامه به معرفی و بررسی دقیق‌تر و کامل‌تر ویژگی‌های مبل استیل می‌پردازیم.

دارا بودن منبت و نقش و نگار

مبل‌های استیل که امروزه سلطنتی نامیده می‌شوند منبت‌های زیبا و هنری بسیار فراوانی در خود دارند. این نقش و نگارها بطور معمول طلایی هستند اما شما می‌توانید رنگ‌های دیگر آن‌ها را نیز پیدا کنید.

ارتفاع بلندتر نسبت به دیگر مبل‌ها

مبل‌های استیل نسبت به دیگر انواع مبل دارای ارتفاع بلندتری هستند. دقت داشته باشید که علت این امر وجود تاج است.

داشتن حالت رسمی

مبل‌های سلطنتی یا استیل بهترین و مناسب‌ترین نوع مبل برای پذیرایی و میهمانی‌های رسمی هستند. چراکه ظاهر این نوع مبل‌ها بسیار رسمی است.
امروزه بسیاری از افراد در هنگام خرید مبل برای منازل خود یک دست مبل استیل و یک دست مبل راحتی خریداری می‌نمایند تا به این ترتیب از مبل استیل برای میهمانی‌های رسمی خود و از مبل راحتی برای میهمانی‌های خانگی استفاده کنند.

قیمت بالاتر نسبت به سایر سبک‌های مبلمان

همانطور که گفتیم مبل‌های استیل نسبت به مبل‌های راحتی قیمت بالاتری دارند. چراکه این نوع مبل منبت‌کاری و نقش و نگارهای بسیار زیادی بر روی خود دارد.

سنگین‌بودن مبل سلطنتی

مبل‌های سلطنتی به دلیل چوب بسیار زیادی که در خود دارند وزن بسیار سنگینی دارند و به سادگی قابل انتقال و جابه‌جایی نیستند.

دارا بودن تاج مبل

داشتن تاج یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های مبل‌های استیل است. در مبل‌های استیل این تاج منبت و نقش و نگارهای بسیار زیادی در خود دارد.


مبل نئو کلاسیک لاپند

آباژور ایستاده چوبی رنگ مشکی

1,200,000 تومان

دکوری ماموت چوبی

290,000 تومان – 390,000 تومان

میز جلو مبلی کلاسیک لمیا (آبی)

2,700,000 تومان

جنس چوب مبلمان استیل

پیش از هر چیزی دقت داشته باشید که اسکلت و بدنه مبل‌های استیل از چوب خالص تهیه می‌شود، به همین خاطر این مبل‌ها وزن بسیار سنگینی دارند و به سادگی قابل جابه‌جایی نیستند. دقت داشته باشید که هرچه جنس چوب بکاررفته در مبل استیل بهتر و محکم‌تر باشد دوام و طول عمر مبل ساخته ‌شده افزایش می‌یابد.
از رایج‌ترین و اصلی‌ترین چوب‌هایی که در ساخت مبلمان استیل بکار می‌روند به چوب گردو، راش، توسکا، ممرز، توت و… اشاره کرد. درنهایت می‌توان گفت که مبل‌های استیل نوعی مبل بسیار زیبا و جذاب هستند که دوام و استحکام بالایی دارند.

جنس پارچه مبلمان استیل

همانطور که می‌دانید جنس پارچه یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تعیین کیفیت انواع مبلمان ازجمله مبلمان استیل است.
در تهیه و تولید مبل استیل از پارچه‌های نفیس و بسیار مرغوب استفاده می‌شود که از رایج‌ترین جنس‌های آن‌ها می‌توان به مخمل، چرم، پوست اسبی و… اشاره کرد.

رنگ مبلمان استیل

همانطور که می‌دانید رنگ یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پارامترهای انتخاب مبل است. مبل‌های استیل یا سلطنتی برخلاف مبل‌های راحتی رنگ‌های خنثی و یکسانی دارند و رنگ‌های متنوع در آن‌ها دیده نمی‌شود.
دقت داشته باشید که پارچه این نوع مبل‌ها بطور معمول از رنگ‌های سنگین و خنثی تهیه می‌شود و رنگ‌های شاد به ندرت در آن‌ها مشاهده می‌شود.
درنهایت از محبوب‌ترین رنگ‌های مبل استیل در میان ایرانیان می‌توان به مبل استیل کرم قهوه‌ای، مبل استیل رنگ بژ، مبل استیل سفید و طلایی و… اشاره کرد.

تفاوت‌های میان مبلمان استیل و مبلمان راحتی

همانطور که گفتیم مبلمان استیل با راحتی تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. مهم‌ترین این تفاوت‌ها عبارتند از؛
• مبل استیل ارتفاع بیش‌تری دارد.
• مبلمان استیل نسبت به مبلمان راحتی سنگین‌تر هستند.
• مبلمان استیل جنبه تشریفاتی و رسمی دارند و برای لم‌دادن و تلویزیون تماشاکردن چندان مناسب نیستند. اما در عوض برای میهمانی‌های رسمی بهترین و مناسب‌ترین انتخاب هستند.
• قیمت مبلمان استیل نسبت به مبلمان راحتی بسیار گران‌تر بوده و در برخی موارد چند برابر آن‌ها است.
• استحکام و طول عمر مبل‌های استیل نسبت به مبلمان راحتی بیش‌تر است.
• مبلمان استیل در فضا و محیط موردنظر جلوه بیش‌تری دارند. یا به عبارتی در معرض دید بیش‌تری قرار دارند.
• و…

برای منزل شما مبل استیل مناسب است یا مبل راحتی؟

همانطور که گفتیم مبلمان استیل و مبل های راحتی از معروف‌ترین و پرفروش‌ترین انواع مبلمان امروزی هستند، اما به راستی کدام یک از آن‌ها برای منزل شما مناسب‌تر است؟
برای آنکه بتوان گفت کدام نوع مبلمان برای منزل شما مناسب است باید به متراژ منزل و بودجه و نیاز خود توجه داشته باشید. برای مثال اگر متراژ منزل شما پایین است بهترین و مناسب‌ترین انتخاب مبل‌های راحتی هستند اما در سمت دیگر اگر متراژ منزل شما بالا است مبلمان‌های استیل یا مدرن انتخاب بسیار مناسبی برای شما هستند.
همانطور که گفتیم قیمت مبلمان‌های راحتی نسبت به مبلمان‌های استیل کم‌تر بوده، به همین خاطر اگر بودجه شما محدود است به سراغ مبلمان‌های راحتی بروید.
درنهایت دقت داشته باشید که مبلمان استیل ظاهری مجلل دارند به همین خاطر برای لم‌دادن و تلویزیون تماشاکردن مناسب نیستند. اما در سمت دیگر مبل های راحتی یا نشیمن بسیار مناسبی که دارند بهترین انتخاب برای تلویزیون تماشاکردن و استراحت‌کردن هستند.

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی کامل مبل راحتی برای منزل شما مناسب‌تر است یا مبل استیل پرداختیم. همانطور که گفتیم هریک از این مبل‌ها نسبت به دیگری دارای مزایای بسیاری هستند. برای مثال مبلمان راحتی وزن سبک و قیمت بسیار اندک و پایینی دارند اما در سمت دیگر مبلمان‌ استیل نقش و نگارهای بسیار زیادی دارند و برای میهمانی‌های رسمی انتخاب مناسبی به شمار می‌آیند.
درنهایت به این نکته توجه داشته باشید که نمی‌توان گفت کدام نوع مبل نسبت به دیگری بهتر است، چراکه هریک از آن‌ها دارای مزایای خاصی هستند.

واحد تحقیق و توسعه مبلمان ایبلو

ست مبل و غذاخوری لئون(زرشکی طوسی)

84,200,000 تومان

ست شش نفره مبل راحتی ال الین

42,000,000 تومان

ست نهارخوری شش نفره نئو کلاسیک لاوین

47,700,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با مشاوره تخصصی خرید کنید
🎉 جشنواره تخفیف 🎉

برای اطلاع از آفرهای ویژه ایبلو شماره تماس خود را وارد کنید

از 5 تا 11 دی ماه